O nás

Tvořit komedie je zatraceně těžká práce. Tvořit myšlenkově komplexní hry je hrom a peklo. Dává nám tedy dokonalý smysl spojit tyto dvě disciplíny a vytvořit tak něco, co se povedlo už biatlonu. Divadelní soubor 23. divadelní divize si zakládá na autorských hrách, špatné režii, komunismu a laxním přístupu, o kterém nechceme dále hovořit. Každá hra, kterou u nás navštívíte (u nás myšleno abstraktně, zas neblbněte) je ryzí originál, který jinde prostě nezhlédnete a upřímně doufáme, že to tak nezůstane napořád (kdyžtak mi brnkněte na 608 902 093, zvládneme aj nějakou besídku). Oproti běžným divadlům to naše divadlo doporučuje 9 z 11 poslanců, protože každé představení je unikátní a vždy se pokazí něco jiného, ale vždycky nějaký herec. Tyto prohřešky vůči scénáři a dobrému vychování nejsou nikdy odhaleny, neboť dokonale zapadají do celkového vyznění her. Z tohoto důvodu nabízí soubor abonentky na celou sezónu pouze na jedinou inscenaci.

Historia magistra vitaek

Na začátku byl studentský soubor. Účinkovala v něm řada ajťáků a o jeho historii se zde víc nedočtete. Není totiž nikdo, kdy by tento soubor pamatoval. S lidmi, kteří byli u jeho zrodu, už nemluvíme.¹ Tento ansámbl s přibývajícími léty měnil obsazení, rozpínal se až ke studentům architektům² a rašil k všeobecné prosperitě. Dobrá polovina současného obsazení souboru se tak poprvé sešla u hry z psacího stroje dobrodruha jménem Pierre-Henri Cami. Hra to nebyla celistvá, alébrž v sobě nesla celou řádku několikaminutových dílek, notně šílených, různě tematizovaných a vždy rozličných dle možností překladu francouzského humoru. Sbírku jsme uváděli pod název Kabaret aneb My za to nemůžeme, on to tak napsal!

Stav roku 2018

Hra slavila kolosální úspěch a všem třiceti divákům se moc líbila, včetně pana technika v divadle, který už viděl jinčí kousky! Abychom nezvlčili nalezenou slávou, bez váhání okamžitě jsme se vrhli do přípravy další inscenace. Jednoho rána zkrátka vzal jeden z členů souboru do ruky tužku a napsal nové představení. Tato hra posléze vešla ve známost pod názvem Jablko sváru CMXLVII. Legendy vypráví, že během procesu tvorby padlo šestnáct lahví s etiketou Mountain Dew a autor se z toho dodnes nevzpamatoval. Zlí jazykové tvrdí, že byl takový vždy.

 

Za doby zkoušek inscenace se opět proměnila polovina osazenstva, načež padlo konečné rozhodnutí oprostit se od starých ideálů a nahodit spolku stabilní neutrální název a identitu, ježto nikdo z původních zakladatelů se již nemohl bránit pošlapání jejich odkazu. Plnou parou do přítomnosti, jsme tu my, 23. divadelní divize, s Vámi na věčné časy a nikdy jinak. Stmeleni osvětimským humorem, zakázanými internetovými memy a pohrdlivostí konceptuálním uměním hrajeme duchaplné hry, jejichž hloubky si nemáte šanci všimnout.


¹ Zřeknutí se odpovědnosti: Na nátlak našeho reklamního, reklamačního a všeobecně byrokratického oddělení uvádíme, že původní soubor veselých kop se honosil názvem FITdivad1.0 Beta.

² Po obměně stavů došlo k první změně názvu na FITFA³, zatímco diváci se při uvedení další hry dočkali poslední úpravy jména na vkusné FITFA & Jiří.*

³ To je ten velkej barák ČVUTu, ju?

* Pokud se vám připalují nervová ganglia, zde je obrázek: